Zatrzymanie i doprowadzenie.
Kto może zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie ?
Zarządzić aby Cię zatrzymano i przymusowo doprowadzono, w postępowaniu przygotowawczym, może wyłącznie prokurator. W postępowaniu sądowym zarządzenie takie może wydać wyłącznie sąd.
Można to zrobić jedynie wobec osoby podejrzanej lub podejrzanego.
Celem zatrzymania, w tym trybie, może być tylko i wyłącznie doprowadzenie do prokuratora. Takie zarządzenie wykonywane jest przez policję. W pewnych sytuacjach może być też wykonane przez inne służby np. przez straż graniczną.
Kiedy można mnie zatrzymać i doprowadzić ?
Takie zarządzenie może być wydane w 3 sytuacjach.
Po pierwsze – jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie nie nie stawisz się aby uczestniczyć w czynności procesowej. Nie dotyczy to wszystkich czynności procesowych, ale tylko związanych z przedstawieniem lub zmianą zarzutów wobec Ciebie. Dotyczy to także sytuacji, kiedy masz obowiązek poddać się badaniom lekarskim. Dotyczy to także udziału w badaniu przez lekarzy psychiatrów.
Po drugie – jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że będziesz utrudniał postępowanie karne tj. mataczył. Utrudniał w inny sposób niż niestawiennictwo dla celów przeprowadzenia wyżej wskazanych czynności procesowych lub badań. Obawa taka musi wynikać z przesłanek faktycznie istniejących. Musi być obiektywna. Nie może być to tylko i wyłącznie przekonanie lub domniemanie prokuratora. A z takimi domniemaniami, czy bardziej przypuszczeniami, mamy do czynienia najczęściej, czego sądy zdają się nie dostrzegać.
Po trzecie – gdy zamierzają wobec Ciebie zastosować środki zapobiegawcze np. tymczasowe aresztowanie czy dozór Policji.
Obowiązkiem prokuratora jest niezwłoczne zwolnienie Ciebie po przeprowadzeniu czynności procesowej. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy prokurator występuje z wnioskiem do sądu o tymczasowe aresztowanie.
Czy zarządzenie o zatrzymaniu można zaskarżyć ?
Tak. Na zarządzenie o zatrzymaniu przysługuje zażalenie. Zażalenie rozpoznaje sąd. Zażalenie możesz wnieść osobiście, lub też może je sporządzić i złożyć twój adwokat – obrońca. Termin do złożenia zażalenia wynosi 7 dni.
Sąd ma obowiązek zbadania zasadności, legalności i prawidłowości zatrzymania.
Blog