7 lutego 2022
Po godzinach nie tylko o prawie

Dzieci, podobnie jak dorośli, są uczestnikami ruchu drogowego. Małoletni są jednak szczególnie narażeni na utratę życia i zdrowia. Bezpieczeństwo dziecka powinno być priorytetem rodziców. Dzieci powinny wiedzieć jak zachowywać się na chodnikach, przejściach dla pieszych, kiedy i gdzie mogą jeździć rowerem. Do priorytetów należeć także powinno bezpieczeństwo dziecka związane z jego przewożeniem w samochodzie. Co przepisy, i zarazem zdrowy rozsądek, mówią o przewożeniu dzieci? Kiedy można zrezygnować z fotelika na rzecz podstawki, a kiedy dziecko może podróżować bez dodatkowych gadżetów?

Foteliki samochodowe.

Ponad 20 lat temu wprowadzono w Polsce obowiązek stosowania fotelików samochodowych. Pierwotnie, przepisy wskazywały ogólnie, że do 12 roku życia dziecko musi być przewożone w foteliku. Później ustawodawca uznał, że wiek nie jest odpowiednim kryterium. Bardziej właściwe jest odnoszenie sie do wzrostu dziecka.

Aktualnie przepisy stanowią, że dzieci muszą być przewożone w foteliku do momentu osiągnięcia 150 cm wzrostu.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko ma 135 cm wzrostu oraz nie mieści się w dostępnych na rynku fotelikach z uwagi na wzrost oraz masę swojego ciała. Wówczas dziecko powinno być przewożone na tylnym siedzeniu. Oczywiście należy je zapiąć pasami bezpieczeństwa.

Fotelik samochodowy jest przedmiotem najlepiej chroniącym dziecko nie tylko przed skutkami ewentualnej kolizji, ale też przed skutkami nagłego i mocnego hamowania.Fotelik samochodowy dla dzieci zwykle można zamocować na dwa sposoby:
1) przodem do kierunku jazdy,
2) tyłem do kierunku jazdy,
3) czasami, chociaż rzadko, spotkać można foteliki z możliwością mocowania bokiem do kierunku jazdy.

Pierwszy fotelki dla najmłodszych.

Najmłodsze dzieci powinno się przewozić tyłem do kierunku jazdy. W krajach skandynawskich zaleca się taki sposób przewożenia dziecka jak najdłużej. Taki sposób przewożenia zabezpiecza dziecko przed ryzykiem urazów kręgosłupa, szyi i głowy.

Według polskiego prawa, dzieci w fotelikach przeznaczonych do wagi 0-13 kg – czyli do około 15 miesiąca życia, można przewozić tylko tyłem do kierunku jazdy. Kolejny fotelik, zamocować już można przodem do kierunku jazdy.

Co gdy jest więcej niż dwójka dzieci?

Problemy transportowe może mieć rodzina posiadająca więcej niż dwójkę dzieci. Przewóz trzeciego dziecka na tylnym siedzeniu, niezapiętego w foteliku, lecz tylko w pasach bezpieczeństwa jest zgodnie z przepisami możliwy.
1) dziecko takie musi mieć ukończone trzy lata,
2) na tylnej kanapie podróżuje już dwójka dzieci w fotelikach i nie ma możliwości zamontowania trzeciego fotelika.

Kiedy dziecko nie musi być przewożone w foteliku?

Z jazdy w foteliku przepisy zwalniają dzieci przemieszczające się w:
1) taksówce,
2) radiowozie (policji, straży miejskiej, straży granicznej itp)
3) karetce pogotowia, a także
4) dzieci mające stosowne zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia dziecka w foteliku.

Od kiedy dziecko może jeździeć w podstawce?

Podstawek używa się często, gdy samochodem podróżują starsze dzieci, które nie osiągnęły jeszcze określonego przepisami wzrostu 150 cm. Zgodnie z przepisami możliwe jest przewożenia dzieci w ten sposób, jeżeli ich waga przekracza 25kg i nie jest większa niż 36kg.

Przy stosowaniu podstawek warto pamiętać, że dziecko nie jest w niej dodatkowo chronione. Podstawka nie posiada mocowania w systemie ISOFIX, nie daje żadnej ochrony bocznej ani nie posiada zagłówka. Również same pasy bezpieczeństwa nie chronią dziecka, z uwagi na jego rozmiary, tak samo jak osoby dorosłej.

Od kiedy dziecko może jeździć na przednim siedzeniu?

Małego pasażera można przewozić na przednim siedzeniu, gdy ma powyżej 150cm wzrostu lub gdy ma powyżej 135 cm wzrostu i siedzi w odpowiednio dobranym foteliku lub podkładce. Małe dzieci powinny być przewożone tyłem do kierunku jazdy, a poduszka powietrzna powinna być wyłączona.

Kara za brak lub niewłaściwe mocowanie fotelika.

Przewożenie dziecka z naruszeniem przepisów stanowi wykroczenie. Brak odpowiednich zabezpieczeń dla dziecka w czasie jazdy samochodem grozi mandatem karnym w wysokości 300 zł oraz otrzymaniem 6 punktów karnych. Co istotne, kara może zostać nałożona nie tylko w przypadku braku fotelika, ale także kiedy fotelik jest niewłaściwie zamocowany.

Blog

© 2019 Kanclearia Adwokacka Adwokat Marcin Czwakiel. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt: