9 stycznia 2020
Karny

Dozorem elektronicznym nazywa się kontrolę zachowania skazanego przy użyciu środków technicznych. Brzmi dziwnie jednak to po prostu nazwa określająca odbywanie kary pozbawienia wolności w miejscu swojego zamieszkania. Jeżeli zostałeś skazany na taką karę (ale nie wyższą niż rok) „bez zawiasów” to taką karę możesz odbyć w domu. System ten zwany jest potocznie „obrożą”.

Czym jest ta „obroża” ?

Obroża to nic innego jak urządzenie elektroniczne z GPS zakładane na kostkę lub nadgarstek. Dzięki niemu wiadomo czy przestrzegasz ustalonych przez Sąd zasad odbywania kary.

Co musisz zrobić żeby skorzystać z „obroży” ?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nic nie zrobi się samo – sąd nie zrobi tego za Ciebie. Musisz wniosek w tej sprawie złożyć sam lub przez swojego obrońcę.

Niestety nie jest to łatwe i musisz się trochę natrudzić. Wniosek składasz do sądu okręgowego – penitencjarnego właściwego dla miejsca twojego zamieszkania. Tak więc może to być sąd inny niż ten, który cię skazał.

PAMIĘTAJ, że z „obroży” możesz skorzystać wyłącznie w wypadku gdy orzeczona wobec Ciebie kara pozbawienia wolności nie przekracza jednego roku.

UWAGA: W związku z wejściem w życie z dniem 1 kwietnia 2020 r. specustawy w sprawie walki z koronawirusem, zwiększona została wysokość kary uprawniająca do złożenia wniosku o dozór elektroniczny. Aktualnie wynosi ona 1 rok i 6 miesiecy!

Kiedy taki wniosek możesz złożyć ?

W każdym czasie. Wniosek taki najlepiej złożyć przed początkiem odbywania kary w zakładzie karnym. Jeżeli nie zdążyłeś i doprowadzono Cię do zakładu karnego w celu odbycia kary to nic straconego. Będąc w zakładzie karnym również możesz taki wniosek złożyć.

Co w takim wniosku koniecznie trzeba napisać ?

Najważniejszą informację jaką musisz podać to miejsce swojego pobytu. Dodatkowo musisz przedstawić zgodę osób dorosłych zamieszkujących wraz z Tobą. Muszą one wyrazić pisemną zgodę na zainstalowanie w miejscu pobytu urządzeń do monitorowania. Zgodę tą dołączasz do wniosku. Wymagane jest również krótkie uzasadnienie wniosku. Argumentem może być  utrzymanie więzi z rodziną, dziećmi itp. Jeżeli masz wątpliwości to w prawidłowym napisaniu wniosku pomoże Ci adwokat.

Na czym polega więc odbywanie takiej kary ?

Odbywanie kary „z obrożą” polega na tym, że w określonych godzinach nie możesz opuszczać swojego miejsca zamieszkania. I to dosłownie. Nawet jeżeli będziesz chciał wyrzucić śmieci czy przejść 10 metrów do pobliskiego sklepu. Nie wolno Ci tego zrobić !

A co z moją pracą ? Co z czasem wolnym ?

Dozór elektroniczny nie przeszkadza w wykonywaniu pracy w zakładzie pracy nawet znajdującym się  daleko od twojego miejsca pobytu. Nie przeszkadza w odbywaniu praktyk religijnych. Nie uniemożliwia ci aktywności fizycznej na zewnątrz. Musisz tylko we wniosku wskazać godziny swojej pracy wraz z czasem dojazdu. Czas i miejsce odbywania praktyk religijnych oraz czas, w którym chciałbyś np. biegać.

Co dalej się dzieje ?

Twój wniosek sąd rozpozna w terminie 30 dni. Do tego czasu sąd sprawdzi także możliwości techniczne zainstalowania urządzeń monitorujących. Brak przeszkód technicznych otwiera możliwość uwzględnienia wniosku.

Pamiętaj ! Przysługuje ci zażalenie na decyzję Sądu, z której nie jesteś zadowolony. Nawet jeżeli zażalenie „nie chwyci” to po upływie 3 miesięcy możesz ponownie złożyć wniosek.

Blog

© 2019 Kanclearia Adwokacka Adwokat Marcin Czwakiel. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt: